V lokalitě Praha – Stodůlky začala poslední etapa rozsáhlé rekonstrukce objektu Hájčí. Stavební firma, která se specializuje na historické střešní konstrukce, montuje krov a začíná s kladením Pavatexu na krokve. Předposlední etapa zahrnuje západní křídlo, které definitivně spojí zbývající tři části a dotvoří uzavřený prostor tak, jak byl v klasicistním stylu postaven v 19. století. Z původního zdiva se dochovaly jen fragmenty, nevyhovující základy byly zpevněny. Nové obvodové stěny částečně využívají neporušené cihly starého zchátralého zdiva; železobetonové stropy a schodiště jsou nové. Kompletně nový krov je řezán na pile, ale jednotlivé díly jsou na místě ručně opracovány sekyrou. Na staveništi jsou rovněž ručně otesány spojovací dřevěné kolíky.

Na krokvích je položena dřevovláknitá deska Pavatex ISOLAIR 160 mm. Stejně jako okolní střechy má mansardový tvar, střešní krytina je bobrovka. Prostřední trakt se schodištěm, zvaná věž, je s pohledovými vlašskými krokvemi, prkenným záklopem a ukončená hřebenovou věžičkou.

Článek věnující se historii objektu a probíhající rekostrukci vyšel v časopise Povrchové úpravy, v podzimním čísle 2017 Hájčí dvorec

Nově poptávejte dřevovlákno Pavatex a další materiály na našem e-shopu: https://pavatexeshop.cz/